Uczciwie i rzetelnie pracować… ŚLUBUJEMY

Takie będą Rzeczypospolite, jakie jej młodzieży chowanieraczył rzec Jan Zamoyski w akcie fundacyjnym Zamojskiej Akademii u schyłku XVI wieku, ale słowa te dzisiaj nadal pozostają aktualne. I jeśli ktokolwiek obawiałby się o przyszłość naszej Rzeczypospolitej powinien był być dziś obecny na wyjątkowej uroczystości. 

W samo południe naszą świątynie wypełniła ponad dwustu osobowa społeczność Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych imienia Jana Pawła II z Gryfowa Śląskiego. Data nie jest przypadkowa. Dziś bowiem przypada 41 rocznica inauguracji pontyfikatu Wielkiego Papieża i jednocześnie wspomnienie liturgiczne patrona gryfowskiej szkoły średniej. Okazja była szczególna. Połowa społeczności szkoły to uczniowie klas pierwszych: licealnych, technicznych i branżowych, absolwenci szkół gimnazjalnych i podstawowych. Teraz łączy ich jedno. W jednej społeczności zdobywają wykształcenie średnie i zawodowe, by potem wziąć odpowiedzialność za siebie, za bliskich, za ojczyznę, za naród. Musi przyświecać im cel, potrzebny im autorytet, musi być wyjątkowy. Dlatego złożyli swoje ślubowanie wpatrzeni w przykład swojego patrona, na ręce Pani Dyrektor Małgorzaty Wiśniewskiej, piersią zwróceni do najważniejszego symbolu szkoły: Sztandaru Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych Imienia Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim.

Mszy Świętej przewodniczył katecheta zespołu szkół ks. Krzysztof Żmigrodzki. Podczas homilii podkreślił dualizm człowieka i potrzebę troski o duchowy wymiar życia. Przypomniał także wartości płynące z Ewangelii, do której odwoływał się Autorytet szkoły, św. Jan Paweł II w swoim Testamencie. Na zakończenie Mszy Świętej, po złożeniu ślubowania głos zabrała Dyrektor Szkoły, Pani Małgorzata Wiśniewska, przypominając wartości, do których zachęcał i które prezentował w swoim życiu święty patron. Poleciła także, aby każdy nauczyciel katecheta i wychowawca pochylił się z uczniami nad świeckim i duchowym wymiarem życia Jana Pawła II.

Uroczystość pozwoliła wszystkim uczniom klas pierwszych stać się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Życzymy wszystkim uczniom, aby czas spędzony w szkole obfitował w przyjaźnie, dobre chwile i pomógł im rozwijać pasje, zdobywać wykształcenie, rozwiązywać życiowe sprawy i stać się jeszcze piękniejszym człowiekiem, przyczynić się do budowania przyszłej Rzeczypospolitej.

Podziel się z innymi :