Ogłoszenia duszpasterskie – 05.04.2020r.

Gryfów Śląski  05.04.2020.
Ogłoszenia duszpasterskie.

1. VI Niedziela Wielkiego Postu- Niedziela Palmowa. Rozpoczynamy Wielki Tydzień   bardzo wyjątkowy w tym roku.

2. W tym tygodniu przeżywać będziemy Święte Triduum Paschalne. W związku z tym, że nie ulegają zmianie przepisy regulujące liczbę osób uczestniczących fizycznie w świątyni tzn. nie więcej niż pięć, w uroczystościach Triduum Paschalnego fizycznie może uczestniczyć 5 osób.

3. Porządek Świętego Triduum Paschalnego w naszej parafii wygląda następująco;
-09.04 Wielki Czwartek, Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00- fizycznie tylko 5 osób. Nie będzie ołtarza adoracji tzw. Ciemnicy. Najświętszy sakrament pozostaje w ołtarzu głównym.
-10.04 Wielki Piątek (także 5 osób fizycznie obecnych)- ceremonie wielkiego piątku rozpoczną się o godz. 18.00. zakończą się przeniesieniem P. Jezusa do ołtarza Grobu Pańskiego
-11.04 Wielka Sobota. Zgodnie z zarządzeniem Biskupa Legnickiego nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny, stąd też nie będzie poświęcenia pokarmów jak to było w poprzednich latach. W tym roku ma mieć charakter liturgii domowej. Szczegóły  i tekst błogosławieństwa jest zamieszczony na naszej stronie parafialnej w zakładce rozporządzenia.

4. Wigilia Paschalna w Wielką Noc rozpocznie się o godz. 20.00 również zachowując rozporządzenie o fizycznej obecności wiernych w świątyni do maksymalnie 5 osób. Liturgia będzie przebiegać zgodnie z przepisami o liturgii- 4 części a na zakończenie liturgii zamiast procesji zostanie udzielone błogosławieństwo  Najświętszym Sakramentem i zakończenie liturgii.

5. Zachęcamy do udziału w transmisji Liturgii Triduum Paschalnego z naszej świątyni w mediach społecznościowych i na naszej stronie parafialnej. Dziękujemy dzieciom i młodzieży z naszej parafii za to, że dzięki swoim zdolnościom informatycznym umożliwiają swoim dziadkom i rodzicom uczestniczenie on-line w transmisjach Mszy Świętych z naszej świątyni. Mamy nadzieję, że nie tylko pomagają, ale sami w nich uczestniczą. Na naszym facebook’u zamieszczony został film instruktażowy, w jaki sposób owocnie przeżywać transmisję Mszy Świętej.

6. W związku z tym, że obecna sytuacja i rozporządzenia związane z troską o nasze zdrowie i życie ograniczają bezpośredni kontakt co wiąże się też z trudnością skorzystania z sakramentu pokuty w tym czasie, biskup legnicki proponuje i podpowiada nam:
W sytuacjach nadzwyczajnych, gdy nie ma możliwości wyspowiadania się przed kapłanem wówczas do uzyskania stanu łaski uświęcającej wystarczy wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy oraz szczere pragnienie (postanowienie) wyspowiadania się przy najbliższej możliwej sposobności. „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Osoba żałująca za swoje grzechy i pragnąca spowiedzi już teraz otrzymuje przebaczenie – „takie samo” (nie ma innego) jak w spowiedzi, czyli otrzymuje łaskę uświęcającą. Może zatem przyjmować Komunię świętą (w sposób sakramentalny lub duchowy)Co do zachowania zwykłych warunków spowiedzi przypominamy, że szczery i doskonały żal za grzechy zakłada realizację wszystkich pozostałych warunków: rachunku sumienia, postanowienia poprawy, zadośćuczynienia.  Po ustaniu stanu nadzwyczajnego należy niezwłocznie przystąpić do spowiedzi świętej. Parafia poinformuje o terminie spowiedzi organizowanej na wzór spowiedzi przed świętami.

7. Wszelkie informacje związane z wydarzeniami dotyczącymi Triduum Paschalnego i świąt wielkanocnych są dostępne na naszej stronie internetowej.

 

Ks. Proboszcz
Krzysztof Kurzeja

 

Podziel się z innymi :