Nieznajomość Pisma Świętego
jest nieznajomością Chrystusa.
św. Hieronim

Kim jesteśmy?

Naszą grupę tworzą ludzie, którzy pragną przybliżyć rozumienie Pisma Świętego, chcą się Nim modlić, a następnie modelować swoje życie wg wskazań, które Bóg daje nam w Swoim Słowie. Do grupy może należeć każdy, kto pragnie poznawać Słowo Boże, zasadniczo jednak grupa skierowana jest do osób dorosłych. Niektórzy z nas starają się także posługiwać w czasie Eucharystii poprzez odczytywanie lekcji.

Co rozważamy?

W tym roku postanowiliśmy podczas naszych spotkań pogłębiać naszą relację z Bogiem poprzez rozważanie lekcji mszalnych z nadchodzącej niedzieli. Każdy z nas odszukuje czytania i ewangelię w poniedziałek poprzedzający spotkanie, by przez kilka dni pozostać ze Słowem sam na sam i pozwolić Mu dojrzewać.

Jak wygląda spotkanie?

Nasze spotkania dzielą się na dwie części.

W pierwszej staramy się przyjrzeć odczytanym wcześniej (w miniony poniedziałek) tekstom Liturgii Słowa pod kątem teoretycznym. Próbujemy osadzić tekst w kontekście kulturowym, w którym powstał, poznać ten kontekst, odkryć kontekst geograficzny i historyczny. Poszukujemy znaków i symboli, rozpoznajemy rodzaj i gatunek tekstu, i jego przeznaczenie. W ten sposób przybliżamy się niejako do momentu, w którym ten tekst powstał. Poznajemy także autorów tekstów i ich historie życia. Tak osadzone Słowo odkrywa przed nami szeroki horyzont, poprzez który Bóg zaczyna mówić do naszych serc.

W drugiej części pragniemy dzielić się tym, co Słowo odkryło przed nami samymi. W jaki sposób na nas wpłynęło.

Podczas naszych spotkań pragniemy także uczyć się różnych form modlitwy Słowem Bożym, które możemy wykorzystać na spotkaniach i w naszym życiu prywatnym.

Po spotkaniu wracamy do codzienności, a Słowo nadal w nas dojrzewa. W najbliższą niedzielę wsłuchujemy się w Słowo Boże w czasie Eucharystii, to samo, które rozważaliśmy. Pod wpływem Słowa podejmujemy konkretne postanowienie do osobistej zmiany. Ma to być konkretna wada, grzech, czy przyzwyczajenie, które odkryliśmy pod wpływem rozważanego Słowa Bożego. Dalej staramy się wcielać w życie podjęte postanowienie i sięgamy po kolejne Słowo.

Podczas spotkań udziela się każdy z nas. Spotkania odbywają się pod kierunkiem i w obecności naszego duszpasterza ks. Krzysztofa M. Antończaka.

Kiedy się spotykamy?

Nasze wspólne spotkania odbywają się w piątki po wieczornej Eucharystii. Spotkanie rozpoczynamy o godz.: 18:45. Zwykle trwa ono do 19:45. Spotykamy się w salce parafialnej. Wyjątkiem są pierwsze piątki miesiąca, kiedy każdy z nas ma okazję przystąpić do spowiedzi i Komunii Świętej, a po mszy modlić się osobiście Słowem Bożym podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w naszym kościele.

Poniedziałkowe spotkanie ze Słowem Bożym każdy z nas przeżywa osobiście, kiedy i jak chce. Chodzi o to, by zapoznać się ze Słowem na najbliższą niedzielę i pozwolić Mu działać w ciszy naszego życia, aż do spotkania piątkowego. Teksty na Liturgię Słowa znajdziemy na stronach internetowych lub w kalendarzykach liturgicznych.

Pozwól prowadzić się Słowu Bożemu!!!
Zapraszamy!!!